Sjette gang i Norway Chess – Wesley So tilbake i 2026

Tilbake

– Jeg er veldig glad for å komme tilbake til Norway Chess. Det er en stor glede å komme til Norge i strålende solskinn, og jeg ser frem til en morsom og utfordrende turnering! Skål for det!

Med disse ordene bekrefter Wesley So at han kommer tilbake til Norway Chess i 2026. Det blir hans sjette deltakelse i turneringen.

Wesley So

Foto: Norway Chess / Lennart Ootes

Den tidligere verdensnummer to har vært en fast del av verdenstoppen i sjakk i mer enn et tiår. På sitt beste passerte So 2800 i rating og leverte en av de mest imponerende prestasjonene i moderne sjakk — en rekke på 67 klassiske partier uten tap mellom 2016 og 2017.

Han ble stormester allerede som 14-åring og etablerte seg raskt som en av de mest lovende spillerne i sin generasjon.

Siden den gang har So bygget en imponerende merittliste. Han er verdensmester i Fischer Random-sjakk (2019), tredobbel USA-mester, olympisk gullvinner med USA og vinner av en rekke av verdens sterkeste turneringer.

Presis, kontrollert og svært godt forberedt er han en av de vanskeligste spillerne i verden å slå — og nesten alltid å finne helt i toppen, selv mot de aller sterkeste motstanderne.

COO i Norway Chess, Benedicte Westre Skog, understreker betydningen av å ha ham med i feltet:

– Wesley har vært i verdenstoppen i mange år, og det sier mye. Han spiller solid, er ekstremt godt forberedt og kjemper i hvert eneste parti. Når han er med, vet du at nivået blir høyt.

Wesley So

Foto: Norway Chess / Lennart Ootes